Federal Employee of the Year Nominations

CAREER ACHIEVEMENT

Dr. Ethel Crisp, Grant Project Officer, Environmental Protection Agency
Janet Elson, Deputy Regional Counsel, Department of Housing and Urban Development
James Fuerstenberg, Assistant Chief Counsel, Department of Energy
Andrew Furimsky, Archives Specialist, National Archives and Records Administration
Michelle Hoersch, Public Health Advisor, Department of Health and Human Services
Daniel Park, Assistant Chief Counsel, Department of Energy
Larry G. Smith, Director of the Center for Material Resources, Social Security Administration
John Summerhays
, Environmental Scientist, Environmental Protection Agency
Kenneth A. Westlake, Deputy Director, Tribal Multimedia Programs, Environmental Protection Agency

CITIZENS SERVICES EMPLOYEE / TEAM

Sharon Babiarz, Benefit Authorizer, Social Security Administration
Laura Bratcher, Claims Technical Expert, Social Security Administration
James Carrigan, Special Agent, Department of the Treasury
Dana Cortez, Social Insurance Specialist, Social Security Administration
Marlon Crawford, Customer Service Representative, Social Security Administration
Elizabeth Duque, Claims Technical Expert, Social Security Administration
Roberto Enriquez, Claims Technical Expert, Social Security Administration
Pauline Fittanto , Regional Survey Manager, Department of Commerce
Gary Gant, Deputy Regional Administrator, Department of Health and Human Services
Dina Hansen, Field Representative, Department of Commerce
Emma Harrington, Claims Specialist, Social Security Administration
Ethan Hyde, Claims Specialist, Social Security Administration
Angelique Kolkebeck, Social Insurance Specialist, Social Security Administration
Emily Kukral, Benefit Authorizer, Social Security Administration
Rolando Lopez, Lead Customer Service Representative, Social Security Administration
Cortnee Malcom, Benefit Authorizer, Social Security Administration
Marvin McNeil, Benefit Authorizer, Social Security Administration
Doug Nguyen, Regional Communications Director, Social Security Administration
Percive Polk, Lead Debtor Contact Representative, Social Security Administration
Phildonna Redditt, Claims Technical Expert, Social Security Administration
Juan Rocha, Lead Debt Specialist, Social Security Administration
Vivek Sangar, Benefit Authorizer, Social Security Administration
Anthony W. Sullivan, Jr., Regional Child Care Program Specialist, Department of Health and Human Services
Joseph Wheeler, Archaeologist, Heritage Program Manager and Tribal Liaison, Department of Agriculture

FEMA Region V Public Assistance Group
Rommel Aquino, Helen Badesch, Anne Bansley, Ian Becherer-Gerrie, Catherine Boganey, Janessa Dixon, Kevin Duffy, Anne Ginzkey, Stacie Grathen, Jennifer Grobe, Irish Hilson-Taylor, Raymond Iehl, John Kerrigan, John Kinley, Julie Kokolus, Valeria Nieves, James  Opoka, Jessica Price, Eric Punzalan, Amanda Ratliff, Pamela Ruble, Iryna Safatiuk, Hameed Shabila, Jonathan Sterns, Edward Tolle, Lee Traeger, Catherine Warren

HHS Quarantine Station Rapid Response Team
Department of Health and Human Services

Human Resources and Services Administration, Region 5
ORO – Curtizia Alexander, Rene E. Compton, Tamara J. Cox, Gary Gant, Richard Harris, Anne S. Huang, Antonio Vargas, Amanda M. Waldrup
BHW – Celida C. Egues, Sarah Ndiangui, Felicia M. March, Maria Pestalardo, Michelle Stewart, Corrine D. Taylor, Catherina Patrice Walker, Pamela Williams
FORHP  – Aaron Beswick
MCHB – Shreeleka Mohanty
OFAM – Nancy Czaenecki

Interim Fly Quiet Runway Rotation Team
Doris Arno, Dan Carrico, Jose DeLeon, Jenn Figura, Ian Gephardt, Kevin Gnagey, Amy Hanson, Cameron Hopf, Dale McNeal, Jeff Nordell, Tim Prendergast, Al Qualiardi, Todd Ronne, Joe Ruddy, Ken Tarr, Nan Terry

Program Compliance Fair Housing & Equal Opportunity
Department of Housing and Urban Development

Region 5 Amphenol Team
Dimitri Acosta, Gillian Asque, Carolyn Bury, Motria Caudill, Jose Cisneros, Rafael P. Gonzelez, Tammy Moore, Conor Neal, Lucy Stanfield, Bhooma Sundar

Region 5 Ethylene Oxide Reduction Team
George Bollweg (Retired), Phuong Nguyen, Jacqueline Nwia, Margaret Sieffert (Team Lead)

Region 5 GSA Democratic Convention Lease Project Team
Tyler Getter, Mandy Kruse, Joanne Ladwig, Jenny Lee, Aaron Merkle, Julie Nowak

Region 5 GSA JCK Backfill Project Team
Ronnie Bent, John Caswell, Robert Chesrow, Samantha Cioffi, Bob Collins, Frank Ferrara, Ninoss Gewargis, Stephanie Golowacz, Steven Henderson, Nathan Ingersoll, Marla Kavouras, Steven Kuchera, Shahid Mubeen, Joe Mulligan, Regina Nally, Matthew Nelson, Rebecca Olson, Neil Omansky, Bradly Short, Kim Skaff, David Tharp, Gary Walker, Dana Wichman, Kathern Williams, Lonnie Williams, David Wolken, Vanessa Zahora

Region 5 GSA OSHA Lease Project Team
Dustin Ashburn, Mike Doede, Alan Flaxman, Harana Griggs, Courtney Hatchel, Steve Henderson, Mike Krueger, Joe Mulligan, DeShea Overman, Richard Robert-Santiago

HOMELAND SECURITY AND LAW ENFORCEMENT TEAM

2020 DNC Interagency Team
US Secret Service men and women under the leadership of Robert Pacsi, USSS Agent in Charge/DNC
US Secret Service men and women under the leadership of Christopher Diiorio, SAC USSS Chicago
US Secret Service men and women under the leadership of David Yamin, Deputy to USSS Agent in Charge
US Secret Service men and women under the leadership of Cary Dyer, SAC USSS Milwaukee
FEMA men and women under the leadership of James K. Joseph, Regional Administrator
FEMA men and women under the leadership of Kevin M. Sligh, Deputy Regional Administrator
FEMA men and women under the leadership of Paul Preusse, Response Division Director
FEMA men and women under the leadership of William King, Operations Integration Branch Chief
FBI men and women under the leadership of Robert Hughes, Special Agent in Charge (SAC)
FBI men and women under the leadership of Danny Day, Jr., Assistant Special Agent in Charge (ASAC)
DHS-CISA Region V men and women under the leadership of Alexander Joves, Regional Director

Naval Station Great Lakes Security Detachment
Department of Defense

Operation Tiburon Sicario
IRS Criminal Investigation: Jennifer Guest, Vincent Zehme
Drug Enforcement Agency: Emilia Fernandez, Jason Fisher, Nina Goteva, Todd Smith, Jennifer Vann
Department of Justice: Georgia Alexakis, Kavitha Babu, Erika Csicsila, Andrew Erskine, Sean Franzblau Kathryn Malizia

TSA – ORD ATLAS Team
Naim’ah Adedoyin, Essy Afra, Salvatore Angello, Nicol Argol, Saturnino Beltran, Joseph Benacka, Gina del Castillo, Ron Cathey, Marykay Chambers, Richard Chubb, Arlene Cius, Jesus Cruz, Claude Dawkins, Richard Dobilaitis, Andrea Escareno, Niktoya Ferrell, Tom Fisher, Nayaly Garcia, Amada Ischkum, Richard Kawowski III, Jesus Lemus, Peter Madsen, Sheila Morales, Ralph Omeany, Jose Pacheo, Mervin Papa, Gabrielle Parks, Latasha Pegues-Smith, Brian Redd, Carol Reed, Eric Reyes, Cathy Rushing, Mark Scholes, Latoya Serrano, Jessie Simpson, Robert Stilphen, May Szweda, IdhanTahirovic, Cynthia Trudell, Wioletta Tyszka, Oscar Velasquez, Willie Walton, Lionell Washington, JenniferWilliams, Michael Williams

JFK LEADERSHIP

Tara Ackerman, Lead Disability Processing Specialist, Social Security Administration
Alexander Joves, Regional Director, Cyber Security and Infrastructure Security Agency
Captain Raymond Leung, Commanding Officer, Naval Station Great Lakes, Department of Defense
Rebecca May, Internal Revenue Agent, Department of the Treasury
Robert Spinden, AFSD-Security Operations, Department of Homeland Security
Vicky Young, Chief Facilities Management Section – Kansas City Territory, Department of the Treasury

MANAGEMENT EXCELLENCE

Peter Adamson, AFSD-Mission Support, Department of Homeland Security
Peter Bandamer, Executive Officer, Department of Health and Human Services
Emily Crisostomo, Staff Nurse, Department of Veterans Affairs
April Dilbeck, Project Manager, General Services Administration
Catherine Dinda, Regional Survey Manager-Geography, Department of Commerce
Regenia Griswold, Supervisory Program Manager, Department of Energy
Catherine Leonis, Local Engagement & Outreach Staff, Department of Health and Human Services
James Melchior, Supervisor, Department of Transportation
Leticia Ramirez, Supervisory Human Resources Specialist, Department of Defense
Diana Rodriguez, Assistant Module Manager, Social Security Administration
LaToya Webster, Operations Supervisor, Social Security Administration

Comments are closed.