2018 Federal Employee of the Year Nominees

Congratulations to the 2018 Federal Employee of the Year Nominees!


Agency of the Year

U.S. Environmental Protection Agency, Region 5

Federal Emergency Management Agency, U.S. Department of Homeland Security

U.S. Coast Guard Marine Safety Unit and Station Calumet Harbor, U.S. Department of Homeland Security

U.S. Nucelar Regulatory Commission


JFK Leadership Employee

Commander Zeita Merchant, U.S. Coast Guard Marine Safety Unit Chicago, U.S. Department of Homeland Security


Citizens Service Employee

LT Paul Arnold, U.S. Coast Guard Marine Safety Unit Chicago, U.S. Department of Homeland Security

Arica Buchanan, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Anthony Howard, U.S. Department of Labor, Employee and Training Administration

Kimberly G. O’Lone, U.S. Environmental Protection Agency, Chicago District

Sheldon Rucinski, Naval Facilities Engineering Command-Forward Deployed Great Lakes, Naval Station Great Lakes, U.S. Department of Defense

Marisol Stephenson, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner


Call to Service Employee

Helen Badesch, Federal Emergency Management Agency, Region 5, U.S. Department of Homeland Security


Citizens Services Team

USMEPCOM – Milwaukee MEPS, US Military Entrance Processing Command, U.S. Department of Defense

  • Richard Browne
    Lorretta Burroughs
    Jose Melendez
    James Rodriguez
    Elizabeth Scozzafave
    Zebulin Timberman
    Robert Woyak


Career Achievement Employee

Kathleen Brumund, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Theodore Callis, U.S. Railroad Retirement Board

Lynn Calvin, U.S. Environmental Protection Agency, Chicago District

Joseph Schmidt, Army Corps of Engineers, Chicago District, U.S. Department of Defense


Homeland Security and Law Enforcement Team

Chicago Electronic Crimes Task Force, Secret Service, Chicago Field. Office, U.S. Department of Homeland Security

  • ATSAIC Patrick Hogan
    SSA James Kimes
    SSA Brian Tuckett
    SA Seth Bruni
    SA Paul DelleDonne
    SA Jonathan D’Souza
    SA Kevin Hampton
    SSA Jason Henslee
    SA Joseph Kefer
    SA Joseph Long
    SA David Moody
    SA Edis Ramic
    SA Timothy Robinson
    SA Robert Waltman

District 14 Fraud Detection and National Security Unit, U.S. Citizenship and Immigration Services, Chicago District, U.S. Department of Homeland Security

High Profile Removal Team, Immigration and Customs Enforcement, U.S. Department of Homeland Security

  • Ellen J. Krupp
    Michael Landmeir
    Carlos X. McGee
    James A. McPeek
    Timothy J. O’Sullivan
    William R. Orr
    Jennifer R. Pauly
    Benjamin F. Reynoso
    Sarah E. Zeld

Operation Party Exposure: Illegal Passenger Vessel Operation, U.S. Coast Guard Marine Safety Unit Chicago, Station Calumet Harbor, Coast Guard Investigative Service and Illinois Department of Natural Resources, U.S. Department of Homeland Security

  • USCG Marine Safety Unit Chicago
    USCG Station Calumet Harbor, Coast Guard Investigative Service – Resident Agent Office Chicago
    Ninth Coast Guard District
    Illinois Department of Natural Resources, Internal Revenue Service
    US Army Corps of Engineers
  • Robert Alessi
    Bradley Anderson
    Paul Arnold
    Dwight Arrowood
    Jonathan Bainbridge
    Juan Ballestercuevas
    James Barnes
    Robert Baysden
    Steve J. Bechtold
    Nathaniel Bell
    Justin Berman
    Joel Borland
    Eric Brosnihan
    Ryan Brown
    Joshua Bubinas
    William Button
    Jeff Bybee
    Jeffrey Carie
    Timothy Chapman
    Bradlee Chofay
    Jacob Clark
    Nicole Clausius
    Bailey Conrad
    Kyle Decker
    James Doll
    Timothy Drury
    Steven Eng
    Gregory Fiordalisi
    Barry Franklin
    Darnell Geralds
    Greg Gilmore
    Brian Golden
    Sean Graves
    Nathan Hale
    Amy Halperin
    Alan Haraf
    Brian Hennessy
    Andrew Herbeck
    Cary L. Hill
    Matthew Hilleary
    John Huber
    Joshua T. Hunt
    John Inman
    Matthew
    Carl Jehle
    Daniel L. Johnsen
    Jeffrey Jonsson
    Aaron Juetten
    Joshua Jurgens
    Daniel Kaltenbach
    Suzanne Klemme
    Toby Knight
    Robert Koehn
    Stanislaw Komperda
    Ryan Kos
    Weston Laabs
    James Labbe
    Joshua Leber
    James Lee
    Jonathan B. Less
    Anthony J. Lewandowski
    Brett Liggett
    Lloyd Lowe
    Leanne Lusk
    Patrick Mckenna
    Joshua Meeker
    Zeita Merchant
    Chaz Minkler
    Michael Molnar
    Josh Mooi
    Alexander Mora
    James Orr
    Crissy Pellegrin
    Brian Peters
    Mark Piedmonte
    William Poirier
    Robert Poitinger
    Brandon Ponzo
    Craig Posselt
    Steven
    Jared Reaves
    Robert A. Reggio
    Christopher Reynolds
    Byron Rios
    Raymond Ritter
    Alejandro Rivera
    Christopher Roggy
    Richard Rose
    Jacob Ruhe
    Ignacio Sanchez
    Allison J. Schloss
    Michael Scott
    Gavin Shepherd
    Don Snider
    Dan Somma
    Chad Speer
    Andrew Starkey
    Branko Stojsavljevic
    Christine Strenkert
    Thomas Stuhlreyer
    Bryan Swintek
    Asher A. Thomas
    Darryl Thomas
    Jeffrey L. Toland
    Wade Tyler
    Justin Urbano
    David Volkmar
    Timothy Walach
    Nathaniel Walker
    Robert Webb
    Michael Weelmaa
    Brian Wells
    Luke Wheat
    Ashley Whitlow
    Katharine Woods
    Kismet Wunder

Visible Intermodal Prevention and Response (VIPR) Team, Federal Air Marshal Service, Chicago Field Office, Transportation Security Administration, U.S. Department of Homeland Security

  • Bradley Curtis
    Christopher Painter
    Tyler Anderson
    William Bradley
    William Kinney
    Carlos Medina
    Peter Ruscheinsky
    Scott Stacy
    Adam Stark
    Anthony Vega
    Kurt Walser
    August Webster
    Kenton Webb
    David Zajc
    Armand Aniol
    Jose Serrano
    Reginald Cribbs
    Sophia Droubie
    Nicole Jones
    Konstantinos Kapetanakos
    Nicholas Kurek
    Ruben Roman
    Christian Cuajunco (Aviation)
    John Vertucci (Surface)
    James Bartosik


Management Excellence Employee

James J. Gorman, Secret Service, Chicago Field Office, U.S. Department of Homeland Security

Jason Reatherford, U.S. Military Entrance Processing Command, U.S. Department of Defense

Peter Swenson, U.S. Environmental Protection Agency, Chicago District


Mission Support Employee

Christina, Adachi, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Lawrence Amedio III, U.S. Department of Labor, Foreign Labor Certification/Operations

Rhonda Baksa, U.S. Department of Commerce, Bureau of the Census

Nakia Bartley, U.S. Department of Commerce, Bureau of the Census

Robert Bevilacqua, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Jaclyn Bialobrzewski, U.S. Office of Personnel Management, National Background Investigations Bureau

Ashley Bloomfield, Naval Facilities Engineering Command Mid-Atlantic, Public Works Department Great Lakes, U.S. Department of Defense

Johand Cruse, U.S. Railroad Retirement Board

Joan Mirabel Delos Santos, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Melonie Foster, U.S. Social Security Administration, Office of Disability Adjudication and Review

Justo Galindo Jr., U.S, Military Entrance Processing Command, USMEPCOM – Chicago MEPS, U.S. Department of Defense

Susan Hall, Immigration and Customs Enforcement, U.S.Department of Homeland Security

Linda Higgins, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Nicholas W. Kaufman, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Lee Leslie, Federal Aviation Administration, U.S. Department of Transportation

Andrew Mankowski, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Fernando Martinez, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Martha Martinez, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Lucrezia Patruno, U.S. General Services Administration

Jamie Paulin, U.S. Environmental Protection Agency, Chicago District

Jose A. Pizarro Soto, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Crystal Rayford, U.S. Social Security Administration Office of the Regional Commissioner

Bernadette C. Rideau, Secret Service, Chicago Field Office, U.S. Department of Homeland Security

Diana Rodriguez, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Gladys Santana, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Lauren Sterling, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Lawrence Toledo, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

Inna Vagner, U.S. General Services Administration

Theresa Vollink, U.S. General Services Administration

Gabriela Weimann, Federal Aviation Administration, U.S. Department of Transportation

Jahnnie Williamson, U.S. Social Security Administration, Office of the Regional Commissioner

MaryAnn Zulevic, National Archives and Records Administration, Chicago District


Mission Support Team

ATF Chicago Surge Office Creation and DOL Relocation Team, U.S. General Services Administration, Office of the Regional Administrator

  • Kimberly Bishop
    John Boguslawski
    Renee Causby
    Stacia Davis
    Rita Franzen (DOL)
    Sonya Griffin
    Greg Hanson (DOL)
    Steven Henderson
    Andy Katzmann
    Marco Lopez
    Regina Nally
    Thomas O’Brien
    Elvin Poole
    Laura Rusiniak
    Anthony Sammarco (DOL)
    Arissa Soper
    Katrina Trimble
    David Wolken
    Natasha Wright
    Fred Yonke
    Vanessa Zahora

Chicago North Social Security, Social Security Administration

  • Malgorzata Chudoba
    Nijaza Memidzan
    Martha Monko
    Vilma Perez

Disability Assistants, U.S. Social Security Administration

  • Nancy Janosek
    Donya Lampley
    Vanessa Ramey
    Nuzhat Sipwala
    Karen Woodson

U.S. Environmental Protection Agency, Chicago District

  • Leo Chingcuanco
    Mary Fulghum
    Catherine Garypie
    Steven Kaiser
    Marcy Toney

GSA Energy/Water Savings Team, Public Buildings Service, U.S. General Services Administration

  • Chris Fleming
    Rebecca Olson
    Shawna Ramthun
    Linsday Reid
    Michael Virgilio
    Dalton Whitworth

Immigratation and Customs Enforcement, Chicago Field Office, Enforcement and Removal Operations, U.S. Department of Homeland Security

  • Daisy Angulo
    Jackie Augur
    Taira Conrad
    Elizabeth Danner
    Tiffany Lowe
    Shonta Oyewola
    Carolyn Rainey
    Candace Romano
    Kristal Watts
    Sherry Wilkes-Russell
    Marlin Youravich

Incident Response Coordination Team, U.S. Nuclear Regulatory Commission

  • Brent Boston
    Hironori Peterson
    Desiree Smith

Bean Center Site Upgrades Project, U.S. General Services Administration

  • Steve Carbery
    Irene Kazazakis
    Donald Melcher
    Katie Musselman
    Todd Reeder
    Fred Yonke

Subpoena Workgroup, Occupational Safety and Health Administration and Office of Solicitor, Chicago Regional Office, U.S. Department of Labor

  • Elizabeth Ashley
    Brad Becker
    Amanda Connelly
    Gary Lescallett
    Rachel Parsons
    Nelson Rodriguez
    Margaret Sewell
    Ann Williams

US Military Entrance Processing Command, U.S. Department of Defense

  • John Butler
    Eugene Grant
    Melissa Harner
    Derrick Jackson
    Candace Laing
    Maple Lee
    Rebecca Lince
    Lloyd McKinney, Jr.
    Willie Mitchell
    Theodore Newman
    Robert Ogg, Jr.
    Sarah Ostrowski

 

Comments are closed.